Dziś znamy niezliczoną ilość instrumentów muzycznych, z których każdy posiada fascynujące cechy. Choć niektóre z nich są znacznie bardziej popularne i powszechne od innych, to prawda jest taka, że istnieje wiele innych, które są wspaniałymi wynalazkami i mają charakterystyczne brzmienie, które ma możliwość wnieść do muzyki ciekawe walory. Dlatego w tym artykule opowiemy o pochodzeniu i brzmieniu fletnia pana, abyś mógł dowiedzieć się więcej o tym ciekawym instrumencie, który ma ponad 3000 lat.

Pochodzenie fletnia pana

Fletnia pana to jeden z tych instrumentów, które mimo upływu wieków przetrwały na przestrzeni dziejów. Wywodzi się on ze starożytnej Grecji, przez co rozumiemy Europę w okresie od 1200 r. p.n.e. do 146 r. p.n.e.

Starożytni Grecy byli ludźmi wysoce intelektualnymi, miłośnikami nauki, filozofii i sztuki. Mieli oni światopogląd stworzony z ideologii opartych na religii politeistycznej (religia z kilkoma bogami), która była dla nich fundamentalna i wyjaśniała pochodzenie przyczyn świata.

W konsekwencji wiele z ich artefaktów zostało stworzonych jako symbole, instrumenty muzyczne nie były wyjątkiem, ponieważ w rzeczywistości samo słowo „muzyka” pochodzi od greckiego słowa „muses”, które w mitologii greckiej są córkami boga Zeusa, które miały moc inspirowania w dyscyplinach związanych z kreatywnością i intelektem.

Charakterystyka instrumentu

Fletnia pana to instrument dęty składający się z kilku wydrążonych w rzędzie rur stroikowych. Rurki są otwarte na jednym końcu i zakryte na drugim, a ich wielkość zmienia się w celu zmiany nut. Liczba piszczałek również nie jest określona, gdyż zależy od odmiany instrumentu, miejsca wykonania i kultury (choć pochodzą ze starożytnej Grecji, to są wykonywane do dziś i to w różnych miejscach).

Nazwa fletni pana pochodzi od greckiego półboga zwanego „Pan” (pół-człowiek pół-koza leśne stworzenie). Pan reprezentuje pasterzy, jest też bogiem płodności i męskiej seksualności. Mówi się, że używał fletu do uwodzenia nimf (inna postać mitologiczna), które były pięknymi kobiecymi istotami występującymi w przyrodzie. Pan jest często przedstawiany grając na tym flecie, w otoczeniu przyrody lub oparty o drzewo. Jeśli czytasz ten artykuł zapewne interesuje Cię rozwijanie własnych hobby i pasji, dlatego więcej podobnych artykułów znajdziesz w www.niepoprawny.pl