Co czyni wyrób rzemieślniczy dziełem artystycznym? Dlaczego niektóre przedmioty uznawane są za wielkie dzieła, sztuki, a inne nie? Do stworzenia sztuki potrzebujemy artysty. Czym innym jest kropka postawiona przez Jasia lat 6, a czym innym dokładnie taka sama kropka postawiona przez uznanego artystę. Nie sprawiedliwe? No cóż, po prostu oglądając tą samą kropkę, postawioną przez artystę, zastanawiamy się- co też autor miał na myśli?
Jakie znaczenie ma akurat ta kropka w tym szczególnym miejscu?
Przedmiot zyskuje na wartości, w zależności od autora.
Już nie raz wielcy 'znawcy sztuki’ dali się nabrać. Widziałam krytyków zachwycających się abstrakcją, gdy myśleli, że to dzieło Pollocka, a gdy okazało się, że to dzieło jest autorstwa 3 latka- traciło dla nich swą wartość.
Nie fair? Może i trochę. Ale pomyślcie o sobie- koszulka, która należała do waszego ulubionego piłkarza, w której zdobył niezapomnianą bramkę, w najlepszym meczu świata ma dużo większą wartość, niż taka sama koszulka nowa, a nawet mniejsą, gdy została używana przez kogoś innego. To dlaczego przepocona koszulka akurat tej osoby jest tak wartościowa? No właśnie- właściciel, czy autor podwyższa wartość produktu. Tak jest ze wszystkim, również ze sztuką.
Nikt nie powiedział, że to sprawiedliwe. Dlatego przy zakupie czy ocenie dzieła sztuki (chyba, że robimy to dla zarobku) trzeba kierować się tylko i wyłączcie własną estetyką, niekoniecznie słynnym nazwiskiem. Każdy ma inny gust, a jeśli podobają się nam obrazki słodkich kotków w czapeczkach, a nie obrazu VanGogha- nie ma w tym nic złego, wieszaj sobie kotki na ścianie, nie przejmuj się innymi.
Największym dziełem sztuki może być dla Ciebie pierwszy obraz syna, to naturalne. Każdy odbiera sztukę inaczej i to jest piękne. Bo sztuka to bardzo indywidualna i osobista sprawa.